Generix - rejestracja i kontrola czasu pracy

Systemy kontroli dostępu i ewidencji czasu pracy

Wady i zalety systemów kontroli dostępu

Wady i zalety systemów kontroli dostępu

Nowoczesne systemy kontroli dostępu znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju obiektach: firmach, wielkich korporacjach, placówkach naukowych czy budynkach użyteczności publicznej. Celem ich wdrażania jest ochrona tych stref, do których wstęp mogą mieć tylko określone osoby. Są to między innymi pomieszczenia służbowe, magazyny, serwerownie, składnice akt czy inne obszary, które wymagają szczególnej ochrony. Czy warto decydować się na takie innowacyjne zabezpieczenia?

Zalety systemów kontroli dostępu

Najważniejszą zaletą systemu kontroli dostępu jest bez wątpienia fakt, że dzięki niemu można zachować tajność obszarów, do jakich wstęp mają tylko nieliczni. Nawet z pomocą najprostszego systemu kontroli dostępu, można w ten sposób łatwo i efektywnie chronić dane osobowe czy mienie zgromadzone na terenie obiektu. Pozwala to też pracownikom na sprawniejszy dostęp do pomieszczeń, bo na przykład drzwi można otworzyć za pomocą karty przyłożonej do czytnika zamiast używania kluczy.

Systemy takie pozwalają też na dokładną identyfikację. W zależności od tego, jakich elementów składowych użyje się do zbudowania systemu, można na przykład robić zdjęcia za pomocą zainstalowanej nad wejściem wideokamery, co zapewnia skuteczny monitoring i natychmiastowe rozpoznanie osób poruszających się po obiekcie. System taki jest także wygodny, na przykład jeśli chodzi o przyciski sterujące do otwierania drzwi przez portiera, dzięki którym można zaoszczędzić wiele czasu. Duży stopień automatyzacji powoduje, że określenie uprawnień odbywa się bezobsługowo. Zaletą jest również możliwość wybrania nie tylko wariantu systemu, ale też jego poszczególnych części – elementów składowych. Można na przykład postawić na najprostszą wersję, składającą się z elementów podstawowych, a potem, gdy zajdzie taka potrzeba, dowolnie rozbudować system, co nie wymaga wielkiego wysiłku.

Wady systemów kontroli dostępu

W przypadku podmiotów dysponujących mniejszym budżetem największą wadą montażu systemu kontroli dostępu może być początkowy koszt całej inwestycji. To powoduje, że na zabezpieczenia tego rodzaju zwykle decydują się większe firmy i wielkie korporacje, a także rozwiązanie takie wybierane jest wówczas, gdy istnieją ku temu poważne zalecenia.

Ponieważ system ten jest zautomatyzowany i elektroniczny, czasem może dochodzić do jego awarii, co jest naturalne. W takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa reakcja, inaczej bowiem może dojść do zawieszenia systemu, przez co na przykład nie będzie można dostać się do chronionego pomieszczenia. Dlatego ważne jest, by zadbać o sprawny serwis systemu, przy czym najbardziej rozsądną opcją jest w tym przypadku zdalna kontrola i możliwość szybkiego usunięcia awarii właśnie tą drogą. Tylko to zapewnia skuteczne i sprawne działanie, które w przypadku takiego systemu jest nie tylko pożądane i wskazane, ale wręcz niezbędne, by umożliwić wznowienie prawidłowego działania obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *