Generix - rejestracja i kontrola czasu pracy

Systemy kontroli dostępu i ewidencji czasu pracy

Jak wybrać system rejestracji czasu pracy

Jak wybrać system rejestracji czasu pracy

Nowoczesne systemy rejestracji czasu pracy przydają się w każdym przedsiębiorstwie czy zakładzie – pomagają działom odpowiedzialnym za kadry prowadzić ewidencję pracowników, weryfikują liczbę przepracowanych godzin, a także chronią obiekt przed dostępem osób niepowołanych. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniego systemu rejestrującego czas pracy?

Nie tylko rejestracja

Systemy rejestrujące czas pracy przynoszą firmie wiele korzyści – przede wszystkim redukują ilość obowiązków działu kadrowego i znacznie go odciążają. Dzięki wprowadzeniu indywidualnych identyfikatorów oraz specjalnych bramek, każde wejście pracownika na teren zakładu jest monitorowane, a przełożony wie, gdzie w danej chwili znajduje się członek jego zespołu – pracuje czy jest na przerwie. To przyczynia się do wypracowania dobrych nawyków, takich jak punktualność, unikanie zbyt częstych wyjść na papierosa, a tym samym – poprawia efektywność pracy. Jakimi cechami i modułami powinien charakteryzować się system RCP, żeby dobrze spełniał swoje zadania?

Dobierz system do potrzeb firmy

Na rynku istnieje wiele systemów umożliwiających rejestrację czasu pracy. Wybierając najlepsze rozwiązanie dla naszej firmy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej indywidualne potrzeby i problemy, z którymi się na co dzień boryka. Duże zakłady oraz przedsiębiorstwa zatrudniające setki pracowników powinny zdecydować się na systemy umożliwiające obsługę dowolnej ilości członków załogi, a także rejestrację pracy w systemie 3- i 4-zmianowym. Bardzo przydatne są także specjalne moduły umożliwiające tworzenie szczegółowych raportów i eksportowanie ich do formatu Excel lub PDF albo wysyłanie ich w formie e-maili – to zdecydowanie usprawnia pracę osób odpowiedzialnych za kadry w firmie. System RCP powinien także umożliwiać definiowanie planów pracy, powodów nieobecności, tworzenie bilansów i wydruk wszystkich informacji. Oprócz tego program rejestrujący czas pracy musi być maksymalnie intuicyjny i łatwy w obsłudze, a dane prezentowane w sposób przejrzysty, tak, żeby osoby odpowiedzialne za obsługę kadrową mogły szybko sprawdzić ilość przepracowanych godzin, liczbę przerw w ciągu dnia czy wyjść poza teren zakładu.

Ochrona przed osobami nieuprawnionymi

Wiele zakładów i przedsiębiorstw zgłasza zapotrzebowanie na systemy zabezpieczające przed wtargnięciem na teren obiektu osób niepowołanych. W dobie narastającego zagrożenia terrorystycznego warto wyposażyć swoją firmę w rozwiązanie, dzięki któremu już ochroniarz będzie mógł zweryfikować, czy osoba posługująca się kartą dostępu rzeczywiście jest jej właścicielem. Do tego celu służą specjalne moduły portiera, dzięki którym w momencie przyłożenia karty do czytnika na komputerze pracownika ochrony wyświetla się zdjęcie osoby, do której należy karta. Ciekawą innowacją jest też moduł fotorejestracji, który wykonuje zdjęcie osobie przykładającej kartę do czytnika. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań poprawia się poziom bezpieczeństwa w całym zakładzie, a także dyscyplina wśród pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *